Sociologický průzkum na téma Jaroslav Foglar

Prosíme návštěvníky těchto stránek, aby se zúčastnili krátkého průzkumu na téma JF. Vyhodnocení dotazníků proběhne po 7 listopadu, výběr respondentů = kvótní dle údajů z Českého statistického úřadu. Prosíme o uložení odkazu na Vaše stránky či šíření mezi Vaše známé.

Srpnovová pisatelská soutěž; Výsledky 3. kola!

17. října 2010 v 11:46 | Tomisus
Soutěž nese název Srpnová pisatelská soutěž a ono už je polovina října za námi. A já vím, proč to jde tak pomalu. Výsledky už nějakou dobu mám, ale nějak jsem ztratil chuť všechno dělat. Články s výsledkama jsou celkem jednoduché, ale ve sborníku povídek jsem zatím u čtvrté povídky a absolutně dělat nechce. Nechci to říkat, ale se sborníkem bude asi konec nebo já nevím. Zjistit, kdo všechno povídku poslal a jak se jmenuje, pak jí hledat na desáté stránce v mailu. Asi sborník nebude.. :( 

Marťula: 

Slohová kvalita: 0-6 bodů = vhodný výběr slov, slovosled
Originalita a vyjádření: 0-10 bodů
Slovní zásoba: 0-5 bodů
Gramatika: 0-3body

FIAL                          
5bodů
7bodů
4body
3body

Z této básničky jde poznat vsazený příběh, což je plus. Ještě bych si s tím asi víc pohrála, ale jinak špatné to vůbec nebylo.

ALATARIEL

5bodů
8bodů
4body
3body

Držela ses tématu, podle mě se ti to povedlo. Nic zasádního bych ti nevytkla.

VIVI
4body
7bodů
4body
2body

Opravdu temná báseň - jsem ráda, že to z toho jde cítit. Nějaká příhoda přímo zasazená do té básně by tu depresi víc umocnila.

ATZE
4body
7bodů
3body
3body

Moc mě to neoslovilo. Řekla bych, že psaní básniček není tvá silná stránka. I u jiných děl jde poznat, že se hodně snažíš něco vytvořit, ale moc se ti to nedaří - spíš zápolíš se slovy. Vzhledem k tvému věku ale ještě máš možnost se zlepšit.

Ettelea Dragons
5bodů
8bodů
4body
3body
Slušná básnička s poitnou. Hezky jsi ji rozvinula.
ALEXYS
3body
7bodů
4body
1bod

Jde poznat, že psát básně teprve zkoušíš, protože občas mi dělalo potíže udržet se slovosledu. Kdybych opomenula formát - chybí tam velká písmena, čárky - nějaká myšlenka by se tam možná našla.

LADY LETTY
5bodů
9bodů
5bodů
2body

Bohatá básnička, okořeněná i nějakou tou tázací větou. Pár očitých nedostatků tam vidím, ale tohle mi konečně trochu připadá jako báseň.

MADELEINE
4body
8bodů
5bodů
2body

Za slovosled tě moc nepochválím, chvílemi mě některé verše maličko mátly a někdy se ani nerýmovaly, ale vnímala jsem spíš příběh. Konec byl pěkný a výběr slov taktéž.

Iva WildDragon
4body
8bodů
5bodů
2body

Ucházející básnička, pojatá vtipnou formou. Nebudu ti počítat, že jsi ji měla napsanou už dřív, i když by to tak bylo férovější a navíc bys tak otestovala svoji schopnost "rychlo-přizpůsobivé" kreativity. Přesto moc dobře chápu, že někdy je těžké něco napsat na povel a člověku nesmí chybět ta správná nálada.

FAIRA
5bodů
9bodů
4body
3body

Celkem květnatá básnička, líbil se mi ten náznak dialogu.

KWIKY
4body
7bodů
5bodů
3body

Zdálo se mi to spíš jako taková povídka. Sice se to i rýmovalo, ale některá zvolená slova se nehodila. Přesto jsi zachovala formát a zhruba to vypadalo tak, jak by báseň vypadat měla.

CLARETT
5bodů
9bodů
5bodů
3body

Propracovaná, doopravdy temná báseň. Deprese na mě dýchla ve třetí sloce. Chválím tě hlavně za bohatý výběr slov.

DRAGELL
5bodů
8bodů
5bodů
3body

Obsah básně byl dobrý, začátku jsem trochu tápala ve verších, ale vzápětí jsem se chytla. Závěr byl dost smutný…

Sai:

Fial
***
Slohová kvalita 4/6
Originalita a vyjádření 5/10
Slovní zásoba 3/5
Gramatika 3/3

V určitých částech báseň postrádá rytmus, ale v některých zase jsou zase tvořené hezké, šikovně poskládané rýmy. Působí to jako taková hezká dětská básnička, kde se příliš nehledí na to, zda zvolená pojmenování mají hlubší význam pro vložení do básně. Už po třetí v řadě se navíc setkávám se špatně zvolenými slovními obraty a spojeními, ale v případě básně se není příliš čemu divit. Je jasné, že v ní nelze příliš čarovat s jazykem, ale přenesená pojmenování by měla být postavena alespoň na nějakém pevném základě, čemuž se tu bohužel neděje. Tentokrát to bude jenom patnáct bodů, škoda.

CELKEM: 15/24 bodů.

Alatariel
***
Slohová kvalita 3,5/6
Originalita a vyjádření 5/10
Slovní zásoba 2,5/5
Gramatika 2,5/3

Podobné hodnocení jako u Fiala, i když zase z trochu jiného soudku. Velice jednoduché a primitivní verše by se sice daly překousnout, kdyby se jednalo o nějakou zajímavější, pestřejší výpravu. Takhle se jedná jen o takovou odrhovačku, kde tě napadl na dané slovo snad první rým, který se dal použít, podle čehož to také tak vypadá. O nějaké lyrické či epické stránce se tedy nemá cenu bavit, když si teď při psaní kritiky ani pořádně nevzpomínám, o čem že to vlastně tvoje básnička byla.

CELKEM: 13,5/24 bodu.

Vivi
***
Slohová kvalita 4/6
Originalita a vyjádření 7/10
Slovní zásoba 4/5
Gramatika 2/3

Dosti rozporuplné dílo. Tady už se o nějakém básnickém útvaru mluvit dá, ale stále je tu hromada věcí na vytknutí. Je to spíše tak od všeho něco - párkrát je tam rytmus úplně míjen, podruhé zase trpíme přebytkem čárek, potřetí se nám tam vloudilo nevhodné slovní spojení či vyjádření a počtvrté se snad jednalo o nějaké překlepnutí, protože rým "ovládlá ďáblem, stvořeným samotou" jinak nedává smysl - předpokládám, že ONA byla stvořena samotou, ne ďábel :) Sedmnáct bodů pro tebe, takže doufám, že v dalších dílech se už vyhoupneme na dvacetibodovou hranici. :)

CELKEM: 17/24 bodů.

Atze
***
Slohová kvalita 5/6
Originalita a vyjádření 8/10
Slovní zásoba 4/5
Gramatika 2/3

Ale ještě ne! Nicméně je to devatenáctka a naopak ze všech tří kategorií se dle mého hodnocení ta 'básnická část' vydařila Atze nejlépe. Apostrofa se do téhle lyrické básně hodí naprosto perfektně, volba slov rovněž krásně pasuje. Samozřejmě se i tady našly jisté výtky, obzvláště si dej pozor, když píšeš po čárce slovo na nový řádek, musí první písmeno rovněž zůstat malé :) Zbytek se týká už sem tam nějakého blbě hozeného slůvka do placu, fráze "na to zatracená světlo" měl být asi nějaký překlep, pak už se víceméně jedná o menší nedostatky.

CELKEM: 19/24 bodů.

Ettelëa Dragons
***
Slohová kvalita 4/6
Originalita a vyjádření 7/10
Slovní zásoba 4/5
Gramatika 2/3

První půlka básně je skvělá - rytmus ladí, výrazy, všechno do sebe krásně zapadá, zní to moc hezky. Ale od té druhé půlky jako kdyby se stal nějaký převrat, tak to zničehonic začne hrozně skřípat, špatně se začnou volit délky veršů, o rytmu se snad už ani nedá mluvit, výrazy naprosto nepasují a celé to začne vyznívat jako nějaký nevydařený pokus psát poezii. Tenhle případ mě mrzí, protože to ze začátku vypadalo opravdu velice lákavě a věřil jsem, že konečně přehoupnu nějaké hodnocení přes dvacítku, ale tentokrát to je opět sedmnáctka.

CELKEM: 17/24 bodů.

Alexys
***
Slohová kvalita 6/6
Originalita a vyjádření 8/10
Slovní zásoba 5/5
Gramatika 3/3
(+1 bod za věk)

Epické, nerýmované básně je těžké ohodnotit. Podle mě by neměly postrádat nějakou základní myšlenku, jakýsi základní stavební kámen - v tomhle případě to platí, jedná se o subjektivní popis lidské fantazie a snění. Nelíbily se mi ale některé slovní obraty, příčemž zbytek by se týkal vyloženě jen takových drobností, jako je slovosled. Takže se nám povedlo překročit konečně dvacítku a rovnou to vytáhnout až na třiadvacítku. :)

CELKEM: 23/24 bodů.

Lady Letty
***
Slohová kvalita 6/6
Originalita a vyjádření 9/10
Slovní zásoba 5/5
Gramatika 3/3

Tak tohle je příklad toho, jak si představuji takovou skvělou báseň. Moc hezky lyricky zveršováno, zajímavé hrátky se slovy, co skvěle klapou, výborné přenesené pojmenování a skvělý rytmus. Dva nebo tři obraty se mi tam nelíbily, ale to je asi tak jediné, co bych vytknul. Jinak musím uznale pokývat hlavou a nahodím Letty rovněž třiadvacítku. Jen tak dál. :)

CELKEM: 23/24 bodů.

Madeleine
***
Slohová kvalita 3/6
Originalita a vyjádření 4/10
Slovní zásoba 2/5
Gramatika 2/3

Ach, takový zmatený slepenec všeho možného, jen ne něčeho trochu vhodného pro básnický žánr. Přirovnání 'noc jak žaludeční vředy' v zakomponování s poetismy jako 'zříš okno do pokoje' je jak dělovka do oka, spousta chybiček a útržků děje, který mi nedal nějak smysl, slova se tu povalují jen tak ledabyle po verších a jediné, co by se tak ještě dalo uznat za něho chvályhodného, je trocha snahy mít v povídce jakýsi rytmus. :) Bohužel, budu tentokrát ještě krutší. Jedenásť bodov.

CELKEM: 11/24 bodů.

Iva WildDragon
***
Slohová kvalita 5/6
Originalita a vyjádření 7/10
Slovní zásoba 5/5
Gramatika 3/3

Hehe. Taková vtipná pointa, to mám rád. Chytrá vyjádření a dobrá slovní zásoba - body plus, nicméně snaha o rým je v některých případech bolestivá. Jinak jsem spokojen, zajímavá a vtipná básnička. :)

CELKEM: 20/24 bodů.

Faira
***
Slohová kvalita 4/6
Originalita a vyjádření 7/10
Slovní zásoba 4/5
Gramatika 3/3

No, nevím, nevím... Spokojen s tím jsem, jenomže k dokonalosti tomu zároveň chybí ještě mnoho. Snaha o nějaký rytmus a rým tady je, jenže některá slova se tam vyloženě lámou a celkově se dá jen těžko povzpomínat, o čem že to vlastně bylo. Chtělo by to trochu více rozepsat verše, ne jenom útržky. Když se jedná o epickou báseň, mělo by platit o to víc. :)

CELKEM: 18/24 bodů.

Kwiky
***
Slohová kvalita 2/6
Originalita a vyjádření 5/10
Slovní zásoba 3/5
Gramatika 3/3

Po epické stránce fajnové, nicméně po stránce rytmiky a nějakého fungování sdruženého rýmu katastrofa. Jsou tam jasné snahy o rým, občas dokonce zafungují, jenže je to prostě po poetické stránce špatné. Měla jsi to nechat čistě neveršované, bylo by to lepší. Plus mínus, dejme třináct bodů.

CELKEM: 13/24 bodů.

Clarett
***
Slohová kvalita 6/6
Originalita a vyjádření 9/10
Slovní zásoba 5/5
Gramatika 3/3

Ha, tohle je zrovna případ "nápravy" u Kwiky. I u Clarett se jedná o epickou báseň, ale rýmy "špikuje" jen některé sloky a verše - pokud jsem pochopil z básně správně, mají to být sloky "na přeskáčku", ne? :) Funguje to velmi dobře, výtky by se samozřejmě našly, ale týkají se spíše klasicky rytmu a jiných drobností.

CELKEM: 23/24 bodů.

Dragell
***
Slohová kvalita 6/6
Originalita a vyjádření 10/10
Slovní zásoba 5/5
Gramatika 3/3

Já už opravdu nechápu, jak se to stalo, že mě i napodruhé tvorba Dragell takhle učarovala! Naprosto perfektně vymyšlená a rozvržená trojveršovánka, kdy se vždycky třetí řádky rýmují s třetím řádkem sloky ob jednu sloku, zatímco ty první dva verše se veršují navzájem mezi s sebou a vytvářejí zajímavý lyrický příběh, velice poutavý. Jedna čárka ti tam uletěla, ale kvůli jedné čárce se svět nezbortí, natožtak hodnocení :) Začínám si tedy připadat jako nějaký pokrytec, ale Dragell prostě musím i napodruhé dát plný počet jako jediné. Nevím, opravdu nevím, čím to. :)

CELKEM: 24/24 bodů.

Hauvínek:

Fial - Dračí záchrana
Hodnocení:
Slohová kvalita: 6 bodů
Originalita a vyjádření: 9,5 bodů
Slovní zásoba: 5 bodů
Gramatika: 3 body
Komentář: Moc pěkně napsaná báseň, která je zajímavá svým obsahem. Možná pár veršů nesedí do stejné znělosti, ale to mohlo být záměrem.

Alatariel - Temno
Hodnocení: 
Slohová kvalita: 6 bodů
Originalita a vyjádření: 9,5 bodů
Slovní zásoba: 5 bodů
Gramatika: 3 body
Komentář: Tvoje báseň se mi moc líbila, byla čtivá, dobře se rýmovala a měla hlavu a patu. Možná se jen párkrát zadrhovala. 

Vivi - ???
Hodnocení:
Slohová kvalita: 6 bodů
Originalita a vyjádření: 9 bodů
Slovní zásoba: 5 bodů
Gramatika: 3 body
Komentář: Tedy, takovouto náplň básně jsem opravdu nečekala, avšak originální je. Také to tam občas zadrhávalo, ale jinak se mi moc líbila.

Atze - Matko, co jsi to udělala
Hodnocení:
Slohová kvalita: 5 bodů
Originalita a vyjádření: 9,5 bodů
Slovní zásoba: 5 bodů
Gramatika: 3 body
Komentář: Ač tvá báseň má zajímavý obsah, docela jsem postrádala typický rým. Pokud ale ráda skládáš básně, zkus někdy použít volný verš, třeba ti bude sedět lépe.

Ettelëa Dragons - Jed
Hodnocení:
Slohová kvalita: 6 bodů
Originalita a vyjádření: 10 bodů
Slovní zásoba: 5 bodů
Gramatika: 3 body
Komentář: Tleskám, tvá básnička mě doslova ohromila. Moc se mi líbila, a to po všech stránkách. Krásně napsaná, procítěná.. opravdu moc povedená.

Alexys - Myšlenky
Hodnocení:
Slohová kvalita: 5,5 bodů
Originalita a vyjádření: 8 bodů
Slovní zásoba: 4,5 bodů
Gramatika: 2 body
Komentář: Tvá básnička mi přišla taková nijaká.. I kdybych přimhouřila oči nad gramatikou, především nad malými a velkými písmeny, mé hodnocení by se tolik nezměnilo. Těch pár slok, co jsi napsala, mi přišly násilně "slepené" k sobě, bez souvislostí a typického rýmu. 

Lady Letty - V temnotě
Hodnocení:
Slohová kvalita: 5,5 bodů
Originalita a vyjádření: 9,5 bodů
Slovní zásoba: 5 bodů
Gramatika: 3 body
Komentář: Básnička se zajímavým dějem, i když v některých pasážích trochu nerytmická. Ale jinak se ti moc povedla, přičemž chválím za délku.

Madeleine - Mrazivé noci
Hodnocení:
Slohová kvalita: 6 bodů
Originalita a vyjádření: 10 bodů
Slovní zásoba: 5 bodů
Gramatika: 3 body
Komentář: Sepsala jsi zajímavou a hlavně čtivou báseň, která se mi opravdu líbila (hlavně první strofa :) )

Iva WildDragon - Strach
Hodnocení:
Slohová kvalita: 5,5 bodů
Originalita a vyjádření: 9,5 bodů
Slovní zásoba: 5 bodů
Gramatika: 3 body
Komentář: Zvláštně pojatá báseň. Občas mi vadilo střídání různých druhů rýmů, ale jinak byla básnička čtivá a zajímavá.

Faira - Poslední noc
Hodnocení:
Slohová kvalita: 5,5 bodů
Originalita a vyjádření: 9,5 bodů
Slovní zásoba: 5 bodů
Gramatika: 3 body
Komentář: Moc netypicky napsaná báseň, která se mi i přes svou netypičnost moc líbila. 

Kwiky - Bolest
Hodnocení:
Slohová kvalita: 5,5 bodů
Originalita a vyjádření: 9,5 bodů
Slovní zásoba: 5 bodů
Gramatika: 3 body
Komentář: Napsala jsi básničku se zajímavým dějem, u které mi trochu vadilo zadrhávání v rýmech. Jinak je pěkná.

Clarett - Temná věž
Hodnocení:
Slohová kvalita: 5,5 bodů
Originalita a vyjádření: 9 bodů
Slovní zásoba: 5 bodů
Gramatika: 3 body
Komentář: Přes zajímavost celé básně jsem zde poztrácela rytmus. A také tebe bych chtěla pochválit za délku, neboť vím, že napsat dlouhé dílko je někdy pěkná dřina.

Dragell - Střípky dávných časů
Hodnocení:
Slohová kvalita: 6 bodů
Originalita a vyjádření: 9,5 bodů
Slovní zásoba: 5 bodů
Gramatika: 3 body
Komentář: Nejdříve bych tě chtěla pochválit, protože tento rým jsem ještě neviděla a na překvapení se mi moc líbil. Také se mi básnička dobře četla, byla zajímavá a s dějem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Alexys Alexys | E-mail | Web | 17. října 2010 v 14:22 | Reagovat

Tak nějak jsem špatné body čekala. Hodně mě překvapilo hodnocení Saie, čekala jsem o moc horší. :-D
Ale i tak všem děkuju. :-)

2 Alexys Alexys | E-mail | Web | 17. října 2010 v 14:23 | Reagovat

Jinak, Tomisusi, úplně tě chápu. Poslední dobou se mi také nic nechce. Nevím čím to je. Možná tím únavným podzimem...

3 Sai Sai | Web | 17. října 2010 v 19:16 | Reagovat

Heh. :-D A to jsem si myslel, že aspoň do třetice nebudu tak křičet do průvanu. Ale ouha, je to ještě horší. :-D U Madeleine - já dám 11 bodů a Hauvínek plnej počet. :-D Se mnou je snad už něco špatně. :-D

4 Clarett Clarett | Web | 19. října 2010 v 13:13 | Reagovat

Děkuji za takové krásné hodnocení! Páááni. :)

5 Dragell Dragell | Web | 20. října 2010 v 9:30 | Reagovat

Děkuji :)

6 Lady Letty Lady Letty | Web | 20. října 2010 v 17:11 | Reagovat

Nápodobně. Děkuju x)^^

7 Fial Fial | E-mail | Web | 22. října 2010 v 20:57 | Reagovat

S tím dotazníkem je to opravdu škoda... Výsledky jsou zajímavé.

Jméno                Celkem
Laddy    65    68,5    65    198,5
Clarett    66,5    62    67,5    196
Alexys    65    70    58    193
Faira    62    66    62    190
Iva    61,5    65    62    188,5
Fial    68,5    58,5    57,5    184,5
Vivi    61    57,5    57    175,5
Dragons    54,5    59    61    174,5
Madeleine    57,5    62,5    54    174
Kwiky    55,5    59,5    55    170
Alatariel    52,5    59    57    168,5
Dragell    63,5    0    68,5    132
Atze    47    0    58,5    105,5
Obyčejná    63    0    0    63
Emy    62    0    0    62
Klobouček    0    0    0    0

8 Dragell Dragell | Web | 23. října 2010 v 15:14 | Reagovat

[7]: já potřebuju stále ještě dohodnotit to druhé kolo, pořád nechápu, proč to tam nemám, i když jsem už napotřetí dodala materiál, a tentokrát tak, že se nikdo nemůže vymlouvat, že to nedošlo. Jsem celkem naštvaná tím, jak to probíhá...

9 Dragell Dragell | Web | 24. října 2010 v 10:51 | Reagovat

[Smazaný komentář] tak nehodnotíš to ty, tak jim to předhoď. Je to celkem nespravedlivé a ano, pro mě to důležité je, chci vědět, jak na tom jsem ;) :)

10 Caddy Caddy | Web | 6. listopadu 2010 v 16:09 | Reagovat

Chápu tě, taky často mívám náladu, kdy se mi vůbec nic nechce. A pak přijde další období - chtěla bych dělat tolik věcí a nemám čas . Těžko říct, co je horší :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama