Sociologický průzkum na téma Jaroslav Foglar

Prosíme návštěvníky těchto stránek, aby se zúčastnili krátkého průzkumu na téma JF. Vyhodnocení dotazníků proběhne po 7 listopadu, výběr respondentů = kvótní dle údajů z Českého statistického úřadu. Prosíme o uložení odkazu na Vaše stránky či šíření mezi Vaše známé.

Drabble

Život

5. července 2010 v 17:20 | Tomisus
Při volných hodinách v posledních dnech tohoto školního roku jsme dělali s učitelkou mnoho věcí. Dívali jsme se na filmy - bohužel jenom z kazety, protože u nás ve třídě nemáme dvd přehrávač -, chodili jsme ven na dvůr, šli jsme se projít do zámeckého parku a taky jsme psali. Ano, psali jsme. Potom, co jsme psali čínskou básničku, tak jsem učitelku seznámil s drabble. Učitelce se to zalíbilo, tak se rozhodla, že to zkusíme napsat. A aby to bylo takové zajímavější, tak se domluvila s učitelkou ze sousední třídy, že každý třída vyšle dva své zástupce, kteří vymyslí pět slov a ta třída se potom podle těch slov řídí.
Pak jsme tu měli zase ale další zádrhel. Hodinu předtím, kdy jsme měli začít psát, se ke mě začali sbíhat spolužáci a začali říkat, proč jsem to jen učitelce řekl, že je to kravina a že to psát nechtějí atd. atd.
Ale když jsme to dopsali, tak mlčeli. Neříkali sice nic, ale myslím si, že se jim to nakonec líbilo.
Jsme zvědavý na váš názor na tenhle drabble, protože na mě působí zvláštně, ale docela se mi líbí..

Název: Život
Předem určená slova: sláva, život, neštěstí, přátelství, svoboda
Život je podle někoho pouze sláva, bohatství a moc. Tak to není. Život je jako dort, který se zdobí. Právě tyto ozdoby zhezčují náš život a podle některých nás dělají nejšťastnějšími. Podvědomě jsme ale šťastní pořád. Jsme šťastní z toho, že žijeme a z toho, že dýcháme. Když nás ale potká neštěstí a smutek, naše šťastná nálada nevymizí, pouze se přesune do ústraní a dá prostor smutku, bez kterého bychom nepřežili, ale šťastní jsme vlastně pořád.
Sláva, bohatství a moc - to nejsou věci, které nás dělají nejšťastnějšími.
To přátelství, láska, svoboda a jiné příjemnosti - ty popohánějí šťasnost kupředu.

Lampa

7. června 2010 v 16:44 | Tomisus
Nejdříve jsem si o drabble myslel, že je to taková nevýrazná krátká povídka, nyní jsem ale došel k názoru, že psát drabble je skvělé! Myslím, že drabble může pomoct těm lidem, kteří mají problém s akčními částmi v povídkách a mají v nich často sáhodlouhohé popisy, které samozřejmě ruší. Na to je drabble - podle mého názoru - úplný soukromý lektor. A včera jsem se rozhodl, že si nějaký ten drabble zkusím napsat. Nečekejte nic světoborného, ale doufám, že se časem budu zlepšovat.

A jen tak pro připomenutí bychom si mohli zopakovat pravidla starého dobrého drabble. Před psaním si nejdříve určíme pět různých slov, které musí drabble obsahovat. Nejlepší je, když ty slova vymyslí např. kamarád nebo člen rodiny. Pokud máte těch pár slov, můžeme se pustit do psaní. Všechny ty slova musíte zabalit do příběhu o sto slovech. Nyní se setkáváme i s drabble, které můžou mít i více nebo méně slov, ale správně platí sto slov.


Název: Lampa
Předem určená slova: lampa, blikat, smrt, výkřik, energie

Seděl jsem na lavičce vedle parku a pozoroval projíždějící auta, která odrážela paprsky zapadajícího slunce.
Pomalu se stmívalo a já se připravoval k odchodu. Něco mě ale zastavilo. Nějaký pocit. Otočil jsem se a zahlédl starou pouliční lampu.
Nechápal jsem, proč zde lampa stojí a ani jsem jí nikdy nevěnoval svojí pozornost. 
Nyní mi připadala zvláštní, magická. Neznámá energie mě táhla svojí neviditelnou rukou blíž a blíž k lampě. Byl jsem pouze pár kroků od ní, když začala pravidelně blikat. Náhle jsem za sebou uslyšel pištivý zvuk brzd a pronikavý výkřik. Otočil jsem se. Už jsem to pochopil...lampa ohlašovala smrt.
 
 

Reklama